Ana Sayfa
16 Haziran 2022 ( 50 izlenme )
Reklamlar

Dünyanın en iyi üniversitelerinden mezun olanlar için İngiltere'de yeni uygulama

Hükümet, bugün başlayacak olan "yüksek potansiyelli birey" uygulamasının, kariyerlerinin başındaki "en parlak ve en iyileri" ülkeye çekeceğini söylüyor.

Program, İngiltere dışındaki en iyi üniversitelerden son beş sene içerisinde mezun olanlar amacıyla geçerli olacak.

Mezunlar nerede doğduklarına bakılmaksızın uygulamaya katılabilecek ve vize müracaatı amacıyla iş teklifine gereksinim duymayacaklar.

Lisans ya da yüksek lisanslı müracaat sahiplerine iki sene, doktora derecesine sahip olanlara ise üç sene süreli çalışma vizesi verilecek.
Daha sonra ise belirli şartları yerine getirmeleri durumunda uzun süreli çalışma vizesi alabilecekler.
Bu uygulamadan yararlanmak amacıyla, bireyin mezun bulunduğu üniversitenin mezuniyet senesinde dünyanın en iyi üniversiteleri listelenmesinde ilk 50'de yer alması gerekiyor.

Sıralama amacıyla temel alınan üç yükseköğretim derecelendirme kuruluşunun en az ikisinde ilk 50'ye girme koşulu aranıyor. Bu kuruluşlar:

Times Higher Education
Quacquarelli Symonds
Academic Ranking of World Universities
Hükümet doğrultusunda yayınlanan 2021 senesi üniversiteler listesinde, aralarında Harvard, Yale ve MIT'nin de bulunduğu 20 ABD üniversitesi yer alıyor.

Hong Kong Üniversitesi, Melbourne Üniversitesi ve Paris Sciences et Lettres Üniversitesi de dahil olmak üzere uygulama kapsamına giren 17 kurum daha bulunuyor.
Başvurular amacıyla 715 sterlin vize ücretinin yanı sıra İngiltere'de sıhhat hizmetlerinden yararlanmak amacıyla ek ücret ödemek gerekecek.

Mezunlar ailelerini de getirebilecek fakat en az 1270 sterlin geçim fonuna sahip olmaları önemli bir detay.

Başvuranların ilaveten emniyet ve suç kontrolünden geçmeleri ve "akıcı İngilizce iletişim" kurabilecek en az B1 orta düzeyde İngilizce bilmeleri gerekiyor.

Daha evvel de turist uyrukluların İngiltere'de üniversiteyi bitirdikten sonra iki seneye kadar ülkede kalmalarına ve çalışmalarına izin veren değişikliklere gidildi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Süleyman Soylu'yu Görevden Alıyor... Cinayetle İlgili Yeni Detaylar Ortaya Çıktı Putin'den dışasatıma yasak Mahkemeden CB Erdoğan'ın diplomasıyla ilgili karar