Ana Sayfa
21 Aralık 2017 ( 21479 izlenme )
Reklamlar

Yılmaz Özdil'den rekorlar kıran 'Noel Baba' yazısı ! Mutlaka okuyunuz.

Fıkra’yı müftü yazdı.

Kıssadan hisse’sini biz yazalım.

*

Aslında...
Dolaptan girdi.
Buzdolabından!

*

Hıristiyan filan diyorlar ama, Papa dahil, kimsenin umurunda değildi. Taaa ki, 1930’a kadar... Amerikan zekası Coca Cola, günde 9 milyon şişe satıyor, ne yapsak da daha fazla satsak diye kafa yoruyordu. Şirin bi reklam figürü yaratıp, çocukların ilgisini çekmeye karar verdiler.

*

Dönemin en yetenekli illüstratörü Haddon Sundblom’la anlaştılar. Amerikan Sanat Akademisi mezunu Sundblom, göçmen bi ailenin çocuğuydu, babası Finlandiyalı, annesi İsveçli’ydi.

*

Popüler kültürde yeri olmayan, o güne kadar sadece 1863 senesinde, o da sadece bir kez, siyah-beyaz resmedilen hayali kişilik Aziz Nikolas’ı aldı, ak saçlı, ak sakallı, koca göbekli, tonton dedeye çevirdi. Dini tınıdan kurtulmak için, Aziz’i, yani Saint’i attı, kulağa daha arkadaşça geliyor diyerek, Santa dedi, Santa Claus yaptı. Dünya çapında en çok reklam yatırımı yapılan renklere, Coca Cola’nın kırmızı-beyaz-siyah renklerine boyadı, bilekleri beyaz tüylü kırmızı cüppe, beyaz ponponlu kırmızı kukuleta, siyah kemer ve siyah çizme giydirdi. Kendisi İskandinav kökenli ya... Geyikleri ilave etti, çocuksu düşleri gıdıklamak için, bindirdi kızağa, uçurdu.

*

Coca Cola da satışta uçtu... Gazeteler, dergiler, duvarlar, panolar, el ilanları, her taraf bu sevimli reklam figürüyle donatıldı. Hollywood üstüne atladı, aynı tip’le filmler çevrildi. Ardından icat edilen televizyon derken, popüler kültürün ayrılmaz parçası haline geldi.

*

Kıssadan hisse’ye gelince...

*

Noel Baba, kırmızı-beyaz, Coca Cola gibi, aynı zamanda Türk bayrağı renkleri.

*

Ve, bugün, günde 1 milyar 700 milyon şişe satan Amerikan zekâsı Coca Cola’nın zirvesinde, bir Türk evladı... Zekâsıyla, Amerika’da Amerikalıların önüne geçen Muhtar Kent oturuyor.

*

Müftü hâlâ kapıda.
Bacayı kolluyor.
Ki, yılbaşı gecesi ev ev dolaşmak 
için sesten 3 bin kat hızla uçması 
gereken şerefsiz içeri sızmasın.


Muhtar Kent;

1952'de New York'da doğdu.Babası New York Başkonsolosumuzdu.Tarsus Amerikan kolejinden sonra, İngiltere Hull Üniversitesi ekonomi bölümünü bitirdi.1978'de Coca Cola'ya girdi.2008'de ceo oldu.2009'da yönetim kurulu başkanı oldu.2016 itibarı ile bu görevini sürdürüyordu.Babası Necdet Kent Bangkok, Yeni Delhi, Stockholm, Varşova'da büyükelçilik yaptı.2. dünya savaşı sırasında Marsilya başkonsolosuyken, çok sayıda Yahudi'ye Türk pasaportu vererek hayatlarını kurtardı, bu nedenle tüm dünyada ''Türk Oskar Schindler'' olarak tanınıyordu, 2002'de rahmetli oldu.

loading...

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

"Kayıt" mesajına Gani Müjde'den sosyal medyayı sallayan yanıt! YA BİRİLERİ DEDİĞİ İÇİN AÇILIYOR YA DA ONLARIN BAŞKA TÜRLÜ KAYNAĞI VAR Yılmaz Özdil Rahip olayını yazdı CHP’den ’EMEKLİ AYLIĞI’ açıklaması!..