Ana Sayfa
15 Aralık 2017 ( 15330 izlenme )
Reklamlar

SÜBYAN MEKTEPLERİ BÜYÜK BİR SÜRATLA HER YERDE OLMAYA DEVAM EDİYOR.ORADA OKUYAN BİR ÇOCUĞUN ÇIĞLIĞI.

LÜTFEN BU ÇAĞRIYA KULAK VERELİM VE ÖNEMSEYELİM ÇOCUKLARIMIZI BU RANT KAPILARINA DEĞİL ÖĞRENİM GÖRECEĞİ YERLERE YÖNLENDİRELİM BU ÇOCUKLARA BU YAŞTA BU EĞİTİMİN VERİLMESİ BİLİNÇSİZLİĞİ TETİKLER.


Son birkaç yıldır İstanbul’da, özellikle emekçilerin yoğun olarak yaşadığı mahallelerde, hem kreş hem de okul öncesi din eğitimi veren, denetimden muaf sıbyan mektepleri hızla yayılmaya başladı.
Devlet okullarında ana sınıflarının yeterli sayıda olmaması, 150-200 lira arasında değişen ana sınıfı ücretlerinin aileler tarafından karşılanamaması, okul saatlerinin çalışan kadınlara uygun olmaması nedeniyle yaşanan çaresizlikler bu “mektep”leri cazip hale getiriyor.
İstanbul’un Esenyalı mahallesinde Fidan ve komşusu Sevinç de benzer nedenlerle çocuklarını “sıbyan mektebi”ne göndermiş. Buralarda verilen “eğitim”in çocuklarını nasıl etkilediğini Evrensel gazetesinden Adile Doğan’a ve Yasemin Akpınar’a anlattılar.

Fidan anlatıyor:
ALTINI ISLATMAYA, ŞİDDET UYGULAMAYA BAŞLADI
“Çocuğumu 3 yaşında sıbyan evine gönderdim, hamile kalınca çocuğu buraya verdim. Üniversite öğrencileri gönüllü ders veriyorlardı. Bunlar genelde üst sınıflar. İki yıl gitti buraya. Sonra çocukta birtakım sorunlar görmeye başladım, küçük kardeşine şiddet uyguladı. Aslında çok seviyordu, kardeşini hiç kıskanmıyordu. Sonra yatağa işemeye başladı”.

HER ŞEY GÜNAH DEMEYE BAŞLADI
“Evde ne yapsak ‘günah’ demeye başladı. Ben okula gittim, ‘Senin çocuk çok akıllı, biz de üst sınıflara verdiğimiz dini eğitimi verdik. Çünkü her şeyi hemen kapıyor’ dediler. Tabii ki her anne gibi gurur duydum ama uyardım, ‘Yine de az yapın, çocuğun davranışları değişti’ dedim. Ama sorunlar giderek büyüdü”.
“DOKTOR PSİKOLOJİK SORUN YAŞIYOR DEDİ
“Doktora götürdüm. Çocuk çok ciddi psikolojik sorunlar yaşıyormuş. Neyin günah olup neyin olmadığının çelişkisini yaşadığı için depresyona girmiş. En çok da kardeşinden hırsını almaya çalışıyor.”
“ŞİMDİ KONUŞMA VE ZEKA GERİLİĞİ TANISI KONULDU”
“Örneğin resim yapmak istiyor, ama resim yapmak günah! Sadece ev resmi, ağaç resmi yapabilir. İnsan ve hayvan sureti yapmak Allah’ı incitmek olurmuş. Bu nedenle çocuk çelişkiye düşmüş. Evin içinde anne, baba ve kardeş resimleri yapmak günah, ‘Öyleyse evin içinde yaşamaları da günah mı’ diye sorular sormaya başladı. Çocuğu sıbyan okulundan aldık. Şimdi normal bir devlet okuluna gidiyor. Belirli günlerde de rehabilitasyon merkezine gidiyor. Konuşma ve zeka geriliği tespiti konuldu.”
Sevinç ise çalıştığı için 5 yaşındaki çocuğunu sıbyan mektebine göndermek zorunda kalmış. Yaşadıklarını şöyle anlatıyor:
“ÇALIŞMAM GÜNAHMIŞ”
“Aynı okula bir süre daha devam etti. İşten çıktığım için durumumuz kötüydü. Arada merdiven temizliğine gidiyordum. 5 yaşındaki çocuk bir gün dedi ki: ‘Annelerin çalışması günah. Anne ne olur günah işleme, lütfen çalışma. Babam bize baksın, senin paran da günahmış, o parayla bana sevdiğim şeyleri alma.’ Şoka girdim.”

“ŞİKAYET ETTİM AMA İŞLEM YAPILMADI”
“Sonra aldık hemen okuldan. Şimdi devlet okulunda birinci sınıfa gidiyor. Bence en doğrusu çocuğa dini bilgiyi ailesinin vermesi. Ne eğitim verdikleri belirsiz, insanlara güven olmaz. Ben en az iki defa şikayet ettim bu okulu, tek bir işlem yapılmadı.”

loading...

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Fatih Tezcan’dan skandal 29 Ekim paylaşımı Ekrem İmamoğlu’ndan İBB önünde bildiri okuyan personelle ilgili açıklama Galatasaray tribünlerinde 'Her şey çok güzel olacak' tezahüratları AYM Cumhurbaşkanı Erdoğan’a dur dedi!