Popüler Yeniler
Reklamlar

SP adayından Ekrem İmamoğlu’na mesaj

 31 Mart seçimlerinde Saadet Partisi’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Necdet Gökçınar, YSK’nın İstanbul seçimlerini iptal etmesinin ardından yaptığı açıklamada Ekrem İmamoğlu lehine adaylıktan çekilebileceğini bildirdi.

 TV5’e konuşan Gökçınar ”Ben hazırım partimin kararını bekliyorum” ifadesini kullandı. Gökçınar, 31 Mart seçimlerinde 103 bin 364 oy almıştı. Saadet Partisi, DSP ve DP İstanbul’da adaylarını geri çekecek mi? Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, “YSK’nın kararı sonrası SP, HDP, DSP’nin kararı ne olacak?” başlığıyla yayımlanan yazısında “YSK’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlık seçimini iptali, iki başat adayın dışında kalan diğer adaylara da gözleri çevirdi” ifadesini kullandı. Sarıkaya şöyle devam etti: “Buna neden de yarışın Millet İttifakının adayı Ekrem İmamoğlu ile Cumhur İttifakının adayı Binali Yıldırım arasındaki farkın 8,8 milyon oyun kullanıldığı İstanbul’da 13,7 bin gibi birbirine yakın farkla sonuçlanması… Bu cepheden bakıldığında İstanbul’da İmamoğlu ve Yıldırım dışında kalan SP, DSP, BTP, Vatan, TKP’nin toplamda 215 bini bulan oyu ile aday çıkarmayan HDP’nin tutumu önem kazanıyor.

 SP’NİN KARARI Burada en dikkat çeken de Saadet Partisi… Çünkü AK Parti kurmayları seçime yönelik ilk itirazlarında SP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Necdet Gökçınar’ın aldığı 103 bin 300 oya dikkat çekerek, ‘SP’yi adayını geri çekmesi konusunda ikna edebiliriz’ yaklaşımı göstermişti.

 Ancak bu yaklaşıma SP lideri Temel Karamollaoğlu ‘Hele bir o gün gelsin…’ yanıtını vermekle yetinmişti. YSK kararının ardından CHP lideri Kılıçdaroğlu da Karamollaoğlu ile bir görüşme yaptı. SP yetkilileri ile dünkü sohbetimizde adaylarını geri çekip, İmamoğlu’nu destekleme gibi bir kararlarının şu aşamada olmadığını, bunu bugün yapacakları toplantıda karara bağlayacaklarını belirtti. SP’nin etkin bir ismi, ‘Tarihimizde adayı geri çekme hiç olmamıştır, bundan sonra da olacağını sanmıyorum’ dedi.