Ana Sayfa
16 Ekim 2018 ( 4935 izlenme )
Reklamlar

SON DAKİKA AKP'DEN ÇİRKİN HAMLE ! HİÇBİR HÜKÜMET BU KADAR KÜÇÜLMEMİŞTİ !

AK Parti MYK toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan parti sözcüsü Ömer Çelik, CHP'nin İş Bankası hisselerinin hazineye devrinde hukuki açıdan bir sorun olmadığını belirtti.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, "Atatürk'ün mirası herhangi bir zümrede, sınıfta veya partide temsil edilemez" dedi. Çelik sözlerine devamla şöyle konuştu;

‘İŞ BANKASININ İTİBARI KORUNACAKTIR’

"CHP'nin İş Bankası hisselerinin hazineye devrinde hukuki açıdan bir problem yok. Yapılacak düzenlemeyle esas İş Bankası kendi itibarını korumak açısından bu tartışmaların dışına çıkarılacaktır. Atatürk ülkemizin milletimizin ortak değeridir. Onun mirası Türk milletine aittir. Temsil edilmesi gereken yegane yer, Türkiye Cumhuriyeti Devletidir. Atatürk'ün mirası herhangi bir zümrede, sınıfta veya partide temsil edilemez. Milletimizin ortak mirasıdır" dedi.

‘NİYET BAŞKA’

DW Türkçe'nin haberine göre, CHP'yi beş yıl süreyle banka Yönetim Kurulu'nda temsil eden Mustafa Özyürek, Erdoğan’ın İş Bankası’ndaki CHP hisselerini almak konusundaki ısrarının nedenini şöyle yorumladı:

'VARLIK FONUNA DEVREDEBİLECEK'

"Bu hisseleri Hazine’nin uhdesine aldığında, İş Bankası’nı da Varlık Fonu’na devredebilecek. İş Bankası, Anadolu Sigorta'dan Şişecam’a kadar birçok iştiraki olan büyük bir imparatorluk. Bütün bu şirketlere, iktidar hiçbir zaman ulaşamadı. Bu alana bu yolla girerek, etrafına kaynak aktarmak istiyor."

"TÜRK HAVA YOLLARI ÖRNEĞİ GİBİ"

Özyürek, Türk Hava Yolları’nın hisselerinin büyük bölümünün halka açık olmasına rağmen Varlık Fonu’na geçtiğini hatırlatarak, “Varlık Fonu vasıtasıyla, zaman içinde bütün banka yönetimine hakim olacak. İsterse o hisseleri de satabilecek” diyerek şöyle devam etti:

'İŞ BANKASI YÖNETİMİNE GELECEKLER'

"Ziraat Bankası ve Halkbankası’nda yaptığı gibi, İş Bankası’nda kendi istediği isimleri yönetime atayacak. Erdoğan şu ana kadar yönetim açısından hiçbir şekilde etkin olamadığı İş Bankası’na iştirakleriyle birlikte hakim olacak. Yeter ki oraya ayağını bir atsın."

HİSSELERE İKİ KEZ EL KONDU, CHP DAVALARI KAZANDI

Cumhuriyet tarihinde ilki 1950’lerde Menderes döneminde, ikincisi 12 Eylül darbesi olmak üzere iki defa CHP’nin bankadaki hisselerine el kondu. Her iki durumda da CHP, hukuk yoluyla hisselerini geri aldı.

YARGITAY KARARI VAR

Son olarak CHP, 1992’de yeniden faaliyete geçtiğinde, hisseleri geri alabilmek için dava açtı. Yargıtay Genel Hukuk Kurulu’nun, "vasiyet hakkının miras hukuku gereğince hiçbir şekilde değiştirilemez olduğu" yönündeki kararıyla hisseler yeniden CHP'ye geçti.

BANKANIN %40'I ÇALIŞANLARA AİT

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, Ziraat Bankası’ndan sonra Türkiye'nin en büyük ikinci bankası olan İş Bankası’nın yüzde 40’ı çalışanların kurduğu sandığa, yüzde 28’i CHP’ye ait, yüzde 32’si de geçtiğimiz yıllarda halka arz edildi. CHP’nin yönettiği kısma ait temettü gelirleri vasiyet gereği, Türk Dil ve Tarih kurumlarına aktarılıyor.

ERDOĞAN İŞİ MECLİS'E GETİRİYOR

Erdoğan CHP’nin İş Bankası’ndaki hisselerinin kamuya devrini ilk olarak 17 Eylül'de gündeme getirmişti.

Erdoğan son olarak haftasonunda "İş Bankası'nda yüzde 28'e yakın hisse olayı var ya. Bunu Gazi Mustafa Kemal Atatürk CHP alsın kullansın diye yapmadı, hazineye gitsin diye yaptı. Meclis'e bu konuyu getiriyoruz. MHP de destekleyeceğini açıkladı. Bu hissenin hazineye devrini sağlamış olacağız" açıklamasını yaptı.

loading...

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Meral Akşener’den sert sözler Bilim İnsanları Onayladı: Unutkanlık Aslında Zeki Olduğunuzun Belirtisi Ekrem İmamoğlu: Bizim tavrımız hayatidir... -Kanal İstanbul Çalıştayı- 'Otoyol pahalı değil' diyen Demet Akalın'a Meltem Cumbul'dan okkalı cevap