Ana Sayfa
19 Ekim 2018 ( 1427 izlenme )
Reklamlar

'Nüfus'ta şok!.. 'ARAPÇA BİLMEYENLERE SIRA YOK'

CHP'li İBB Meclis Üyesi Nezih Küçükerden'in Üsküdar Nüfus Müdürlüğü'nde çektiği fotoğraflar ilçe halkının bir süredir yaşadığı soruna gözler önüne serdi.

DEVLET DAİRESİNDE ARAPÇA

Küçükerden, “Bir işimi halletmek için nüfus müdürlüğüne gittim. Sıra numarası aldım, beklemeye başladım ama baktım rakamlar Arapça yanıyor. Bekleyen sadece bir Arap aile vardı. Bekleyen herkes Türk idi. Her sıra numarası yandığında kendi numaraları mı diye içeri girip soruyorlardı. Numaram 99'du Arapça 99'u bilmediğim için beklemedim çıktım. İşimi e-devlet üzerinden hallettim” dedi.

SIRA NUMARALARI BİLE ARAPÇA

İstanbul'da Üsküdar Nüfus Müdürlüğü’ne işlem yaptırmaya giden vatandaşlar binadaki Arapça ağırlıklı hizmet nedeniyle sıkıntı yaşıyor. Vatandaşlar sıra numaralarının yandığı tabeladaki rakamların bile Arapça olmasından şikayetçi.

AFİŞLER BİLE ARAPÇA

Müdürlükte birçok Arapça afiş bulunduğunu ama hiçbirinin Türkçe karşılığının olmadığını söyleyen Küçükerden “Müdürlükte vatandaşın işi görülüyor sonuçta. Yardımcı olmak için Arapça, İngilizce, Türkçe afişler olabilir. Ama Üsküdar Nüfus Müdürlüğü'nde neredeyse Türkçe hiç yok. Sıra numaraları bile Arapça. Ek bir tabela koy orada da rakamlar Arapça yansın. Onun yerine tamamen Arapça'ya geçmişler. Ben Arapça anlamadığım için işimi halledemeden çıktım” diye konuştu.

SON RAKAM 3 MİLYON 585 BİN KİŞİ

İÇİŞLERİ Bakanlığı Göç İdaresi Müdürlüğü ve Mülteciler Derneği, Türkiye'de bulunan Suriyelilerin son sayısını açıkladı. Açıklanan son verilere göre, Türkiye'ye gelen Suriyeli sayısı, bir önceki aya göre 33 bin 435 kişi artarak 3 milyon 585 bin 738 oldu.

Bu sayının 1 milyon 945 bin 951'i erkeklerden, 1 milyon 639 bin 787'si ise kadınlardan oluşuyor. Erkeklerin sayısı geçen aya göre 19 bin 884 kişi, kadınların sayısı ise geçen aya göre 15 bin 551 kişi arttı.

Suriyelilerin Türk nüfusuna oranla yoğunluğunun en az olduğu şehirler ise yüzde 0,03 oran ile Artvin ve Giresun. Türkiye'de hiç Suriyelinin olmadığı şehir bulunmuyor.

Kaynak: Sözcü

loading...

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Şirketler poşetin ardından lastik, pil, ilaç için de para alacak Vatan partisi İstanbul kararı açıklandı AKP’li isimden İmamoğlu’na destek Maymunun Yavru Köpeği Kaçırma Nedenini Öğrenince Gözleriniz Dolacak