Ana Sayfa
16 Haziran 2022 ( 13 izlenme )
Reklamlar

LNG ithalatı artışta

Geçen sene LNG dışalımı küresel olarak yükseldi.

Küresel (sıvılaştırılmış natural gaz) LNG dışalımı geride bıraktığımız sene bir önceki seneye göre yüzde 4,5 artarak 372,3 milyon ton civarında gerçekleşti.

AA muhabirinin, Uluslararası LNG İthalatçıları Birliği raporundan derlediği verilere göre, geride bıraktığımız sene 44 ülke LNG dışalımı, 19 ülke LNG ihracatı yaptı.

Bu dönemde, küresel LNG dışalımı 2020 senesine göre yüzde 4,5 artarak 372,3 milyon ton oldu. 

Raporda, "Karantina ardından ekonomik toparlanma ve kömürden gaza geçişin devam etmesi LNG dışalımında artışa sebep oldu." ifadesi kullanıldı.

En çok LNG ihraç eden ülkeler sırayla Avustralya, Katar, ABD ve Malezya oldu.

Küresel LNG talebinin yüzde 73'ü Asya kıtasındaki ülkelerden geldi. Çin, 79,3 milyon tonla küresel pazarının en büyük dışalımcısı oldu. Bu ülkeyi 74,3 milyon ton LNG dışalımıyla Japonya izledi. Çin'in hükümet politikası olarak tespit ettiği temiz hava sahasına erişim amacıyla kömürden natural gaza yönelmesi de dışalım yükselişinde etkili oldu.

Avrupa'nın LNG dışalımı yüzde 8 azaldı
Avrupa'nın LNG dışalımı, Asya'daki talep artışı sebebiyle geride bıraktığımız sene bir önceki seneye göre yüzde 8 azalışla 75 milyon tona geriledi.

Kıtada en çok LNG dışalımını 13,8 milyon tonla İspanya ve 12,3 milyon tonla Fransa yaptı. Birleşik Krallık, Türkiye ve İtalya da Avrupa'da en çok LNG ithal eden ilk 5 ülke arasında yer alırken, Türkiye Avrupa'da en çok LNG ithal eden dördüncü ülke oldu.

Türkiye, geride bıraktığımız sene 4,3 milyon tonu Cezayir'den ve 1 milyon tonu Nijerya'dan olmak üzere 10 milyon ton LNG ithal etti. LNG alınan başka ülkeler ise Ekvator Ginesi, Norveç, Mısır, ABD ile Trinidad ve Tobago olarak kayıtlara geçti.

Türkiye'nin senelik 5,9 milyon ton kapasiteli Marmara Ereğlisi LNG Terminali ve senelik 4,4 milyon ton kapasiteli Egegaz LNG Terminali olmak üzere karada kurulu iki LNG dışalım terminali bulunuyor. 

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

3 Uçakla Geldiler Türkiye'ye En Büyük Destek O Meral Akşener Cumhurbaşkanı adayını açıkladı Erdoğan ve Soylu'nun İmamoğlu planı ortaya çıktı Ünlü isimden kötü haber geldi