Ana Sayfa
16 Haziran 2022 ( 13 izlenme )
Reklamlar

İngiltere Merkez Bankası faizi 13 yılın zirvesine çıkardı

İngiltere Merkez Bankası (BOE), siyaset faizini finansal krizden bu yana en yüksek orana çıkarırken, ekonominin çift haneli enflasyon baskısı altında daralma yolunda bulunduğu konusu ile ilgili uyardı.
İngiltere Merkez Bankası siyaset faizini 25 baz puan yükselişle yüzde 1 oranına yükseltti. 
Komitede altı yetki sahibi kişi 25 baz puanlık artış tarafında oy kullanırken, üç yetki sahibi kişi ise 50 baz puanlık artışı destekledi. Michael Saunders, Catherine Mann ve Jonathan Haskel bu taleplerinde bilhassa de çoğalan ücretler konusu ile ilgili endişelerini dile getirdiler.

İngiltere Merkez Bankası, İngiltere’nin teknik bir resesyona girmesini beklemese de, ekonominin bu senenin son çeyreğinde yüzde 1’e yakın küçüleceğini öngördü. Ekonominin 2023 senesinde ise %0,25 daralacağı öngörüldü.

Önümüzdeki senelerde ekonominin duraklayacağı ön görü edilirken, iki yetki sahibi kişi gerekmesi durumunda daha çok faiz artışı yapılması gerektiğine dair yönlendirmenin kullanılmaması taraftarı oldu.

Buna göre banka ülkede daralmanın senenin son çeyreğinde yüzde 1'e yakınsayacağını, 2023'te ise yüzde 0,25 olarak gerçekleşeceğini öngördü. 2022 senesi büyüme beklentisi yüzde 3,75 civarında korundu.

Banka enflasyona dair beklentilerini de paylaştı. Buna göre banka Ekim'de enflasyonun yüzde 10'un üstüne çıkacağını ön görü etti.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Enflasyon Rakamlarına İlk Yorum Babacan’dan Geldi İstifa eden Bilim Kurulu üyesi açıkladı: İşte Erdoğan'ın üçüncü doz aşısının sırrı! Recep Tayyip Erdoğan ve Emine Erdoğan 1978 yılında evlendi. Virüsün bitmesini beklerken daha kötü haberler gelmeye devam ediyor!