Popüler Yeniler
Reklamlar

Elma Sirkesinin 16 Muhteşem Faydası


Elma sirkesi cilt güzelliğinden zayıflamaya, ev temizliğinden sağlığa kadar geniş bir yelpazede yarar sağlıyor. Elma sirkesinin bu faydalarını öğrendikten sonra, elma sirkesi evlerinizin vazgeçilmezi olacak!

Temizlik için birebir

Elma sirkesi, su ile karıştırıldığında, tüm yüzeyler için etkili bir doğal dezenfektan çözeltisi elde edilir. Ticari doğal temizlik ürünlerine kıyasla da inanılmaz derecede ekonomiktir.

Saçlarınıza sağlıklı bir görünüm katar

Elma sirkesi saçınızın pH’ını dengeler. Böylece saçınıza parlaklık ve yumuşaklık katmanın sırrını çözmüş olursunuz. Saçlarınızı nemlendirmek için uygulayacağınız sirkeli su karışımına doğal yağlar ekleyip, karışımı zenginleştirebileceğinizi unutmayın. Kepeklere karşı etkili

Elma sirkesi, içerdiği yüksek asidik ve güçlü enzimler sayesinde; kepek ve saç dökülmesine neden olan bakterileri öldürmede etkilidir. Ayrıca, saçlarınızın doğal yağlanmasını koruyarak, sağlıklı ve nemlendirilmiş bir saç derisine kavuşmanızı sağlar.

Evcil hayvanlar için koruma

Elma sirkesi, köpeğinizin derisindeki pireleri kovmak için mükemmel bir çözümdür. Kullanımı tamamen güvenlidir. Bu sayede, köpeğinizin ıslak tüylerini yalayarak hasta olacağı endişesinden kurtulacaksınız. 

Öte yandan, alerjileri önlemek; parazitleri, keneleri, mantarları ve diğer mikropları engellemek için evcil hayvanınızın yemeğine az bir miktar elma sirkesi ekleyebilirsiniz. (Ör: 22 kilo bir köpek için, 2 çay kaşığı)

Cilt toniği olarak kullanılabilir

Cilt sorunları için denediğiniz bir çok ürün veya yöntem işe yaramıyor mu? Bir de elma sirkesini deneyin. Elma sirkesinin asidik seviyesi, cildimizin doğal pH'ına yakındır. Böylece cildin asit mantosunu bozmayarak, cildi mikroplara ve yabancı bakterilere karşı korumuş olur. Elma sirkesini tonik olarak kullanmak isterseniz muhakkak su ile inceltip yüzünüze uygulayın.

Detoks etkisi görür

Elma sirkesi detoks görevi görebilir! Salata veya yemeklere ekleyeceğiniz bir miktar elma sirkesi, toksinlerle dolu bir dünyada bize büyük fayda sağlar.

Alerjiler ve tıkanıklıklara iyi gelir

Elma sirkesi, sadece mukusun parçalanmasına yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda doğal bir antihistaminik bir etki de gösterir. Bu sayede, mevsimsel alerjilerde oluşan hapşırma, hırıltı gibi rahatsız edici semptomları azaltmada yardımcı olur.

Mantar Hastalıklarını tedavi eder

Elma sirkesinin antifungal özelliği, içinde bulunan asit ve diğer enzimlerden kaynaklıdır. Potasyum, kalsiyum, demir ve magnezyum mineralleri açısından da oldukça zengin olan elma sirkesi, vücudun bağışıklı sistemini güçlendirerek mantar hastalığının geçmesini kolaylaştıracaktır.

Mide ekşimesine ve reflüye iyi gelir

Her öğünde bir yemek kaşığı elma sirkesi, mide asidinin zararlı mikropları öldürüp sindirim sürecine başlamasını sağlamaya yetecek kadar asidik ortam oluşturur.

Yüksek kolesterol tedavisinde etkili

Elma sirkesinde LDL kolesterol parçacıklarının okside olmasını sağlayan klorojenik asit diye de bilinen bir antioksidan bulunur.

Egzersiz sonrası kas halsizliğini önler

Kas yorgunluğu genellikle mineral ve elektrolit eksikliğinin bir belirtisidir. Vücudun bol miktarda elektrolit deposu bulunduğundan emin olmak için egzersiz yapmadan önce içme suyunuza bir miktar elma sirkesi katın.

Kötü nefesi önler

Kötü ağız kokuları için elma sirkesi alışık olmadığımız etkin bir çözüm olabilir. Denemek için, günde iki kez, 30 saniye boyunca suda seyreltilmiş yarım yemek kaşığı elma sirkesi ile gargara yapın.

Vücut kokusunu engeller

Elma sirkesi, cildin pH değerini düzenleyerek aşırı vücut kokusunu kontrol etmeye yardımcı olur. Elma sirkesini bir deodorant olarak kullanmak için koltuk altlarınızı elma sirkesine batırılmış bir pamukla silin.

Kilo vermede etkili

Elma sirkesinin, kan şekeri düzeylerini düzenlemek, açlık krizlerini azaltmak ve fazladan kalori yakmak için yardımcı olduğu biliniyor.

Sindirimi iyileştirir

Elma sirkesi, yiyecekleri basit bileşenlerine ayırmaya yardımcı olan yaşayan enzimler açısından oldukça zengindir, ki bu da hazmı kolaylaştırır. Ayrıca, elma sirkesinde bulunan asetik asit, yediğimiz gıdalardan en iyi şekilde faydalanabilmemizi sağlayan mineral emilimine yardımcı olduğu biliniyor.

Potasyum açısından zengin

Gençlik minerali olduğu söylenen potasyum, vücudun yumuşak dokularını korumada önemli bir mineraldir. Potasyum eksiklikleri bir dizi sağlık problemine neden olabilir. Elma sirkesi de potasyum açısından oldukça zengin bir gıda.
Kaynak: ajanslar