Ana Sayfa
29 Ocak 2018 ( 10782 izlenme )
Reklamlar

Diş Çürümesini kökünden kurutan keşfe imza attılar

Bilim insanları dişleri çürüten bakterilerin zararlı etkilerini azaltan yeni bir bakteri keşfetti.

"Applied and Environmental Microbiology" dergisinde yayımlanan makaleye göre, Florida Üniversitesinden araştırmacılar Streptococcus adlı bakterinin bir türü olan ve A12 adı verilen bakterinin, ağızda diğer bakteriler tarafından üretilen ve diş çürümesine neden olan asit miktarını düşürdüğünü fark etti.    

Araştırmacılar, yeni keşfedilen bakterinin, çürüklerinin oluşmasında en önemli etkenlerden olan amino asit arjinini parçaladığını belirtti.

Araştırma ekibinde yer alan Robert Burne, yaptığı açıklamada, A12 bakterisinin diş çürüklerine karşı önleyici tedavi olarak kullanılabileceğini kaydetti.

"Arjinini parçalayabilen bu doğal bakteriden probiyotik bir formül üretilebilir" ifadesini kullanan Burne, risk altındakilerin A12 bakterilerinden yapılan hapları düzenli kullanarak çürüklerden korunabileceğini dile getirdi.

Dünya Sağlık Örgütünün 2012 verilerine göre, dünya genelinde okul çağındaki çocukların yüzde 60 ila 90'ının, yetişkinlerin ise neredeyse yüzde 100'ünün dişlerinde çürük bulunuyor. 65-74 arasındakilerin yaklaşık yüzde 30'unun ise doğal dişi bulunmuyor.      

Kaynak : A.A

loading...

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ABDÜLLATİF ŞENER ''Ekonomiyi dolar kolik yaptınız.'' Arkadaşı Eski Eşine Hediye Gönderince Kızdı İBRETLİK YAŞANAN BİR OLAY ( MIŞ ) 1 Mayıs'ta Ekrem İmamoğlu'nun Paylaşım Rekorları Kıran Görüntüleri