Popüler Yeniler
Reklamlar

Devamını okuyunuz ve paylaşınız….


İsmet İnönü Oğlu Erdal İnönü asker olduğunda onu ziyarete gider eşi ile birlikte.. Bakar askerdeki üst rütbeliler emrivaki yapmış Erdal İnönü’ye kalması için diğer askerlerden farklı bir yer hazırlamış.. Hemen komutanı çağırtır ve şunu söyler...                — Bu özel muameleyi neden yaptınız? Derhal bunu kaldırın. Asker ocağının kapısından girince artık İsmet Paşa’nın oğlu Erdal yok mehmetçik Erdal var.. Öteki askerlerden farkı yok. Onlar ne yiyorsa onu yiyecek nerede kalıyorsa orada kalacak.

Askerden oğluna çakma çürük raporu alan siyasetçileri düşününce ölüm yıldönümünde daha büyük rahmet ve özlemle anıyoruz İsmet İnönü’yü..
Mekanı cennet olsun..

☆☆☆☆☆☆☆☆☆Türkiye’nin 1930’lardan 1990’lara uzanan öyküsünü Erdal İnönü’nün tanıklığında kendine has alçak gönüllü ve yalın anlatımıyla sunan 400 sayfalık 3 ciltten oluşan “Anılar ve Düşünceler” kitabı bu kez Boyut Yayın Grubu tarafından yayınlandı. Serinin ilk baskısını Doğan kitap gerçekleştirmişti.81 yaşında aramızdan ayrılan Erdal İnönü, çocukluk günlerinden, üniversite anılarına, babası İsmet İnönü'yle sohbetlerinden bilim ve siyaset alanındaki mücadelelerine yaşadıklarını ve gerçekleştirmeye çalıştığı fikirlerini samimi ve sade bir anlatımla sunuyor okurlarına. 

Ünlü bir babanın çocuğu olmak zordu… 

Bir başvekil oğlu olarak dünyaya gelmiş ve hem çocukluk hem de ilk gençlik yılları yine bir Başbakan ve Cumhurbaşkanı oğlu olarak geçmişti… Tanınmış bir babanın oğlu olmanın onun yaşamında faydasının zararından fazla olduğunu hep söyledi. 

Erdal İnönü’nün hayatında iz bırakmış anılarının kendi kaleminden anlatıldığı “Anılar ve Düşünceler 'Cilt 1'” daha çok çocukluk, ilk gençlik yılları, ABD’ye gitmesi ile başlayan bilim hayatı ve 1983’de ilk siyasete girdiği yıllardan alınan olaylar, anılar ve kendisinde bıraktığı izleri kapsıyor. 

Siyasete ilk adım… 

Yazar “Anılar ve Düşünceler 'Cilt 2' ” kitabında siyasetin daha çok baba evinden bilinen, akşam yemeği sofralarında duyulan yüzünü, birinci ciltte bahsedilen ilk gençlik yıllarına ek olarak lise anılarının aslında kendisini fizik bilimine götüren tüm detaylarını anlatıyor. Siyasete giriş yıllarını, partinin kuruluş çalışmalarını, ilk yerel seçimler İnönü’nün hafızasında kalan tüm detayları ile yer alıyor. Anılarını yazarken aile bireyleri ve yakın dostlarının da fikirlerini almış, onların yorumları, hatıraları yazara yol göstermiştir. 

Araştırmalarla dolu bir yaşam ve üniversite reform çabaları… 

“Anılar ve Düşünceler 'Cilt 3' ” kitabında inişleri ve çıkışları ile siyaset yaşamının ayrıntıları kaldığı yerden devam ediyor. Partisinin iktidara gelişi, parti birleşmeleri, muhalefet dönemi, demeçleri, panelleri… Böylece ülke coğrafyasını ve halkını daha iyi tanıma fırsatı yakalamanın verdiği mutluluğu samimi ve keyifli bir üslupla anlatıyor. Ve yine yaşamını etkileyen olayları, üniversite anılarını, babası İsmet İnönü’yü, geçmişten gelip bugünü etkileyen olayları anlattığı üçüncü cilt araştırmaları, üniversite reform çabaları ve TÜBİTAK’ın kuruluş çalışmalarında yer alması ile tamamlanıyor.