Popüler Yeniler
Reklamlar

Belgeler ortaya çıktı!.. 'BAKAN ALBAYRAK DUMAN'


TBMM'ye kısa bir süre önce gönderilen Varlık Fonu'na ilişkin denetim raporunun AKP tarafından Plan ve Bütçe Komisyonu'nda gizli bir oturumda görüşülmesi girişimi muhalefet tarafından engellendi.

MCKİNSEY’LE ÇALIŞMAYA BAŞLAMIŞLAR BİLE..

Raporun içinde yer alan bir belge, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın tepkiler üzerine yapılan anlaşmanın iptal edildiğini duyurduğu ABD'li yönetim danışmanlık firması McKinsey ile 1 Şubat 2017 tarihinde çalışılmaya başlandığını ortaya koydu.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan söz konusu belgeyi sosyal medya hesabından “Hazine Bakanının iki ay önce 'çalışmaya karar verdik', Erdoğan’ın 'çalışmayacağız' dediği McKinsey ile 1 Şubat 2017 tarihinden beri çalışıyorlarmış” notuyla paylaştı.
Paylan, Varlık Fonu Denetim Raporu ve gizli oturum konusuna ilişkin şu açıklamayı yaptı:


‘İŞTE BELGESİ’

"Varlık Fonu’nun ilk kuruluş yasası görüşmelerinde biz Meclis denetiminde olmasını arzu ettik. Ancak geçen yıl iktidar bunu yerine getirmedi, nihayet bir denetim raporu elimize geçti ve denetim raporunda 1 Şubat 2017 tarihinde McKinsey ile bir anlaşma yapıldığına dair bir belge ortaya çıktı.”

‘BÜTÜN BİLGİLER ABD’Lİ FİRMAYA…’

"Yani bütün raporların, bilgilerin, belgelerin McKinsey’e ulaştırılmasına dair bir belge ortada. Bu da Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın iki ay önce McKinsey ile çalışmaya karar verdik demesini boşa çıkarıyor, çok daha önceden bir çalışmanın başladığını gösteriyor ama ne boyutta olduğunu Meclis denetimi olmadan bilemeyiz. Raporda, McKinsey’e ödeme yapıldığına dair belgeler de var. Mc Kinsey’e varlık fonu mu çalışıyor, hangi kurumlar çalışıyor, ne kadar ödeme yapıldı bu sorular ortada.

‘HER ŞEY DENETİM RAPORUNDA YAZILI’

“Denetim raporunu bugün gizli bir oturumla görüşmeye kalktılar. Usul tartışması açtık ve varlık fonunun neden gizli görüşüldüğünü, hangi yasaya tabi olarak görüşüldüğünü sorduk. Herhangi bir yasa yok, yalnızca Cumhurbaşkanından gizli belgesiyle gönderildiği için bu raporun oturumun gizli yapılmasını esas almışlar. Buna itiraz ettik, usul tartışmasını açtık, oturumu esasa geçmeden kapattırdık. İlerleyen günlerde tekrar görüşeceğiz.”

BAKAN ALBAYRAK NE DEMİŞTİ?

Geçtiğimiz haftalarda açıklanan Yeni Ekonomi Programı (YEP) ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Albayrak, "Yeni program bünyesinde kurulan Maliyet ve Dönüşüm Ofisi için uluslararası yönetim şirketi McKinsey ile çalışmaya karar verdik. 16 bakanlıktan temsilcilerin bulunduğu bu ofis, tüm hedeflerimizi ve sonuçlarımızı her çeyrekte kontrol edecek" demişti.