Ana Sayfa
08 Haziran 2022 ( 18 izlenme )
Reklamlar

Adana'da Biyolojik ve Biyoteknik Mücadele Çalıştayı organize edildi

Adana'da Biyolojik ve Biyoteknik Mücadele Çalıştayı organize edildi

Adana'da Tarım ve Orman Bakanlığı öncülüğünde, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM), Biyolojik ve Biyoteknik Mücadele Ürünleri Üreticileri ve Tedarikçileri Derneği (BİOTED), Adana Çiftçiler Birliği ile Çukurova Üniversitesi iş birliğiyle Biyolojik ve Biyoteknik mücadele çalıştayını bir araya getirdi.

 

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Nevzat Birişik, Çukurova Üniversitesi Mithat Özsan Amfisi'nde organize edilen etkinlikte, dünyada son 200 yıl içerisinde açlıktan ölen insan sayısının 250 milyona ulaştığını açıkladı. Açlığın birinci sebebinin herkes kuraklık olarak görse de kuraklık değil, tarım bölgelerinde yetiştirilen ürünlere bulaşan hastalıklar olduğunu açıklayan Birişik, fazla ilaç kullanımının doğanın dengesini bozabildiğini açıkladı.Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru da tarımın son dönemde daha çok gündem olduğunu ve çiftçilerin araştırma sonucunda doğa ve insan sağlığına zararlı olmayacak mücadele çeşitlerine başvurduğunu ifade etti. Açılış konuşmalarının sonrasında düzenlenen etkinlikte, zirai ilaçların kullanımını en aza indirebilmek ve biyoteknik mücadeleye geçiş konularında sunumlar düzenlendi.Etkinliğe, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, BİOTED Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özgür Ateş, Çukurova Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Süha Berberoğlu, akademisyenler ve çiftçiler katıldı.

Uluslararası Katılımlı Biyolojik ve Biyoteknik Mücadele Çalıştayı Nedir?

Bu çalıştayın amacı biyolojik ve biyoteknik mücadele konularında görev alan akademisyenleri, bilim insanlarını, araştırmacıları, sektör temsilcilerini ve üreticileri bir araya getirmeyi hedeflemektedir. Çalıştayda biyolojik ve biyoteknik mücadele araçlarının bitki koruma ürünü haline getirilmesi sırasında yaşanan problemler tartışılacaktır. Dahasına gelecek olursak paydaşların çalışma alanları ile ilgili tecrübelerini paylaşması, karşılıklı fikir alışverişinde bulunulması ve iş birliği yapılması için uygun bir temel oluşturulacaktır.

Entegre mücadele çerçevesinde bitki hastalık ve zararlıları ile mücadelede biyolojik ve biyoteknik mücadele gibi çevre dostu metotlar, ekosistem yaklaşımlı, pestisit kullanımını en aza indiren, sağlıklı ürün yetiştirmek için birçok mücadele stratejilerini ve uygulamalarını bir araya getirmektedir.

Çevre ve insan sağlığının korunması, sağlıklı ürünlerin ortaya çıkması, biyolojik ve biyoteknik yöntemlerin kullanımının arttırılması amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından 2010 tarihinden beri biyolojik ve biyoteknik mücadele ürünleri destekleme kapsamına alınmış, 2013 yılında ise destek miktarları önemli ölçüde arttırılmıştır. Biyolojik ve biyoteknik mücadele Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü ArGe öncelikli konu başlıkları arasında önemli yer almaktadır.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ahmet Karabacak: "Sigara kullanan ve fazla kilosu olan kişiler risk grubunda" Levent Gültekin'den Gündeme Bomba Gibi Düşen Yazı Meral Akşener Cumhurbaşkanı adayını açıkladı Ajanslara hayatını kaybettiği haberi maalesef geldi.